l   Praha - Karlovy Vary - Cheb

Novinky

Dálnice D6

Začíná stavba D6 u Lubence

3. 7. 2024

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 3. července 2024 stavbu 12 kilometrů dlouhého úseku dálnice D6 Petrohrad – Lubenec v Ústeckém kraji. Práce vyjdou na 3,47 miliardy Kč (bez DPH). Řidiči novým úsekem v celé délce poprvé projedou v říjnu 2027 a po dva kilometry dlouhém úseku navazujícím na obchvat Lubence již na přelomu let 2025 a 2026. 

„Úsek Petrohrad – Lubenec je jednou z největších dopravních staveb v Česku. Na D6 mezi Prahou a Karlovými Vary jde o nejdelší a zatím nejnákladnější stavbu. Celá D6 z Prahy až do Karlových Varů by měla být hotová v roce 2028. Doba jízdy se tak zkrátí z nynějších téměř dvou hodin o polovinu. Do všech rozestavěných i plánovaných úseků investuje ŘSD 26 miliard Kč bez DPH. Stejně jako v minulých letech naší vlády je stavební rozpočet výrazně proinvestiční,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

V začátku území navazuje trasa na rozestavěný úsek D6 Hořovičky – obchvat, který plánuje ŘSD zprovoznit příští rok. Stavba pak končí napojením na obchvat Lubence. Součástí nového úseku bude 16 mostů, mimoúrovňová křižovatka Černčice a dvě protihlukové stěny. Jeden z mostů překlene plánovanou přehradu Kryry. Území budoucí dálnice teď zkoumají archeologové. Zatím zaznamenali hlavně nálezy ze 17. až 20. století. Odkryli také dva pravěké objekty a okraj žárového pohřebiště ze starší doby železné - tři hroby. K zajímavostem patří rovněž dřevěný vodovod směřující do zaniklého pivovaru v Ležkách. Podařilo se vyzvednout část potrubí se zachovanými letokruhy.

„Dálnice především odvede dopravu z obcí, kudy nyní jezdí motoristé po silnici první třídy. Je to víc než 8000 vozidel denně. Lidem v přilehlých obcích se výrazně uleví. Stávající šířkové uspořádání silnice I/6 je už nevyhovující, naprosto nepostačuje narůstajícím intenzitám silniční dopravy a nezajišťuje její plynulost a bezpečnost. Dostavba dálnice D6 z Prahy do Karlových Varů je pro ŘSD zásadní prioritou, což je na rozestavěnosti této dálnice také vidět,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Ze zhruba 130 km dlouhého spojení mezi hlavním městem a Karlovými Vary zbývá dokončit 63 kilometrů dálnice. Příští rok by měla být D6 od Prahy hotová k jesenické křižovatce na hranici Středočeského a Ústeckého kraje. ŘSD ještě letos v srpnu zprovozní úsek D6 Krupá, přeložku dlouhou 6,5 kilometru. Příští rok v září chce ŘSD otevřít úseky u Hořesedel, Hořoviček a odpočívku Kolešov. Letos a v roce 2025 plánuje ŘSD také začít stavět další dva úseky dálnice D6 v Karlovarském kraji.

Obsah těchto webových stránek je tvořen informacemi poskytnutými Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, projekčními, konzultačními a stavebními podnikateli a vlastní činností autorů těchto stránek. Veškerá práva majitelů autorských práv jsou vyhrazena. Veškeré informace v podobě fotografií, animací, vizualizací, filmových materiálů a textů uveřejněných na této webové prezentaci jsou povoleny pouze pro domácí použití. Toto omezení vylučuje použití těchto informací k jakékoliv veřejné produkci, televiznímu šíření, výrobě kopií, pronájmu, půjčování, prodeji neoprávněnými osobami apod. Porušování autorského práva je trestným činem, za který může být pachatel potrestán trestem odnětí svobody v trvání až 5 let a peněžitým trestem do výše 5.000.000,- Kč.

Pokud má jakákoliv právnická nebo fyzická osoba zájem o použití těchto informací jiným než povoleným způsobem, je povinna oficiálně zažádat o souhlas majitele autorských práv, tj. ŘSD ČR na e-mailovou adresu posta@rsd.cz
© 2015 Ředitelství silnic a dálnic ČR