Jeden z největších archeologických výzkumů v ČR nyní probíhá u Podbořan na Lounsku, a to v souvislosti se stavbou dálnice D6. Výzkum na dvanáct kilometrů dlouhém úseku budoucí dálnice mezi Lubencem a jesenickou křižovatkou (úsek Petrohrad-Lubenec) je největším plošným archeologickým výzkumem na jihu Ústeckého kraje. Archeologové zatím odkryli barokní cihelnu a středověké sídliště. Podle střepů nalezených na místě by dle odhadu archeologů mohlo jít až o 7000 let starou keramiku. Archeologové zkoumají na trase budoucí D6 celkem 15 lokalit.
Poblíž Stebna a Bílence archeology překvapila četnost nálezů. Práce přímo v terénu potrvají do letošního podzimu, následovat bude stavba samotné dálnice. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za práce zaplatí 142 milionů korun.
Stavbu úseku D6 zahájilo ŘSD začátkem července. První dvoukilometrový úsek navazující na již dokončený obchvat Lubence má začít řidičům sloužit už na konci příštího roku. S uvedením do provozu zbylých cca 10 km počítá ŘSD v roce 2027.