l   Praha - Karlovy Vary - Cheb

Novinky

Dálnice D6

Stavba dálnice zahájí až v příštím roce

22. 11. 2017
Práce na třech úsecích dálnice D 6 mezi Karlovými Vary a Prahou budou s největší pravděpodobností zahájeny až v příštím roce, nikoliv letos, jak bylo dosud avizováno.

Důvody jsou různé. Mezi Novým Strašecím a Řevničovem je třeba nejdříve vykácet stromy, což má být dokončeno nejpozději v polovině března.

U obchvatu Lubence vládní výběrová komise žádala opakovaně o doplňující vysvětlení jedné nabídky v tendru na dodavatele stavby, takže o vítězi se rozhodne až v těchto dnech. K výběrovému řízení k obchvatu Řevničova podává jeden z vyřazených účastníků námitky, takže ještě běží lhůty pro odvolání proti výsledkům tendru.

„Začne se asi až příští rok,“ vyhodnotil aktuálně situaci ředitel karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Lukáš Hnízdil. Všechny administrativní kroky a předání staveniště se podaří dotáhnout až v období před Vánoci. Vzhledem k pravomocně ukončenému výběrovému řízení nejdále postoupil pět a půl kilometru dlouhý úsek navazující na dálnici u Nového Strašecí směrem na Řevničov.

Stavbu má provádět sdružení firem v čele se společností Berger Bohemia za zhruba 900 miliónů korun. To je asi o 300 miliónů méně, než počítal projekt. Dálnice má být uvedena do provozu do 32 měsíců od zahájení stavby, takže nejpozději do konce roku 2020 by po ní mohla jezdit auta.

„Vybraného dodavatele jsme už vyzvali k součinnosti,“ uvedl Hnízdil s tím, že firma má do konce listopadu doložit doklady o tom, že je schopná stavbu zajistit. Pokud bude všechno v pořádku, bude možné v prvním týdnu v prosinci uzavřít smlouvu.
„Pak se musí předat staveniště,“ uvedl Hnízdil. Jenže to se nestane zřejmě dříve, než Lesy ČR nechají vykácet les v místech, kudy má dálnice vést. Firmy, které byly v aukcích vybrány k mýcení, to mají podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové dokončit do konce února, respektive do poloviny března.

Včera zasedala již počtvrté vládní výběrová komise, která doporučila vítěze výběrového řízení na dodavatele stavby obchvatu Lubence. „Byly tam určité nejasnosti v jedné nabídce, museli jsme si je s uchazečem vysvětlit,“ uvedl Hnízdil.

Rozhodnutí o vítězi tendru padne v příštích dnech a pak poběží lhůta patnácti dnů k nabytí právní moci. „Lhůty k odvolání spadnou až do období Vánoc,“ uvedl Hnízdil. Obchvat Lubence měl podle rozpočtu stát zhruba 1,79 miliardy korun. Z webových stránek ŘSD ale vyplývá, že nejnižší cenu, zhruba 1,2 miliardy korun, nabídlo sdružení firem v čele se společností Hochtief.

„U obchvatu Řevničova rozhodnutí již padlo,“ uvedl Hnízdil, podle kterého byla firma s nejnižší nabídkou z tohoto tendru vyloučena, protože nesplnila všechny podmínky. „Několika námitkám jsme nevyhověli. Teď poběží lhůta deseti dnů, kdy to mohou předat případně k antimonopolnímu úřadu,“ konstatoval Hnízdil. Pokud by se to stalo, mohlo by to zahájení stavby zdržet i o několik měsíců.

Předpokládané náklady na obchvat Lubence byly zhruba 2,19 miliardy korun, ale v tendru se je podařilo snížit o přibližně 900 miliónů korun, vyplývá z webových stránek ŘSD.


Zdroj: Právo - severozápadní Čechy
Obsah těchto webových stránek je tvořen informacemi poskytnutými Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, projekčními, konzultačními a stavebními podnikateli a vlastní činností autorů těchto stránek. Veškerá práva majitelů autorských práv jsou vyhrazena. Veškeré informace v podobě fotografií, animací, vizualizací, filmových materiálů a textů uveřejněných na této webové prezentaci jsou povoleny pouze pro domácí použití. Toto omezení vylučuje použití těchto informací k jakékoliv veřejné produkci, televiznímu šíření, výrobě kopií, pronájmu, půjčování, prodeji neoprávněnými osobami apod. Porušování autorského práva je trestným činem, za který může být pachatel potrestán trestem odnětí svobody v trvání až 5 let a peněžitým trestem do výše 5.000.000,- Kč.

Pokud má jakákoliv právnická nebo fyzická osoba zájem o použití těchto informací jiným než povoleným způsobem, je povinna oficiálně zažádat o souhlas majitele autorských práv, tj. ŘSD ČR na e-mailovou adresu posta@rsd.cz
© 2015 Ředitelství silnic a dálnic ČR