l   Praha - Karlovy Vary - Cheb

Novinky

Dálnice D6

Řidičům se zlepší cesta do Prahy. V Lubenci se dočkají obchvatu.

16. 12. 2017
Až pojedou řidiči z okresu Louny za tři roky do Prahy, cesta bude pohodlnější a rychlejší. A to díky dalším deseti kilometrům dálnice D6, které se tento týden začaly stavět u Řevničova a Krušovic. Za zmíněné tři roky se řidiči těmto městečkům vyhnou, cestou po nové části dálnice Praha – Karlovy Vary navíc ušetří víc než pět minut času.

A hned na začátku roku chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájit stavbu dálničního obchvatu Lubence na Podbořansku. Ten uleví obci od tranzitní dopravy, řidičům z jihu Ústeckého kraje se díky tomuto novému úseku dálnice zlepší cesta na západ Čech.

V současné době je na dálnici D6 Praha – Karlovy Vary – Cheb v provozu zhruba 90 kilometrů z celkových 170, dalších 10 se začalo stavět. „Na přípravě zbývajících sedmdesáti kilometrů intenzivně pracujeme, například hned začátkem příštího roku máme v plánu začít budovat obchvat Lubence. Zbývajících osm dálničních úseků bychom chtěli zahájit během následujících pěti let,“ představil plány na pokračování výstavby dálnice D6 generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

V Lubenci, Řevničově i Krušovicích čekají na dálniční obchvaty řadu let. Pro řidiče se mají otevřít na podzim roku 2020.

„Pro Lubenec to bude velká úleva, provoz na silnici je enormní a nebezpečný. Budeme jenom rádi, až bude obchvat hotový,“ sdělil starosta Lubence Jiří Chaloupecký. Obchvat Lubence povede severně od obce, jeho součástí bude mimoúrovňová křižovatka se silnici Podbořany – Chýše.

Nová dálnice u Lubence dvakrát překlene několikaset metrovými mosty údolí říčky Blšanky. Počítá se dvěma protihlukovými stěnami v celkové délce přes půl kilometru.

Na výstavbu obchvatu čekají obyvatelé obce s patnácti sty obyvateli dlouhé roky. Podle posledních výsledků sčítání dopravy Lubencem po silnici Praha – Karlovy Vary denně projede devět tisíc aut.

„Je to hodně nebezpečná silnice. Slibují nám obchvat už desítky let. Řidiči vůbec nezpomalují a řítí se tudy jakoby nic. Musí se s tím něco dělat, doufáme, že obchvat bude brzy,“ říká Hana Beránková z Lubence.

LEVNĚJŠÍ, NEŽ SE ČEKALO

Všechny tři úseky dálnice D6, Nové Strašecí – Řevničov, obchvaty Řevničova, Krušovic a Lubence ŘSD vysoutěžilo levněji, než předpokládalo. V případě úseku Nové Strašecí – Řevničov se podařilo snížit cenu stavby z odhadovaných 1,15 miliardy korun (bez DPH) na 745 milionů. Při přepočtu ceny na jeden kilometr bude tento úsek patřit k nejlevnějším v České republice. České Cenu výrazně snížil fakt, že tam nevznikne žádná mimoúrovňová křižovatka.

Obchvat
Řevničova vyjde na jednu miliardu korun bez DPH namísto odhadovaných 1,8 miliardy, stejně jako obchvat Lubence. Tam projektová dokumentace předpokládala cenu 1,5 miliardy. Ministerstvo dopravy slibuje, že zbylých osm úseků dálnice D6 se začne stavět do pěti let. V tom případě by celá dálnice byla hotová v letech 2025 až 2030. Jako první se mají stavět další úseky ve středních Čechách – obchvaty Krupé, Hořesedel a Hořoviček. Jako poslední pak úseky v Karlovarském kraji a také dvanáctikilometrový úsek v jižním cípu Ústeckého kraje mezi Lubencem a jesenickou křižovatkou.

ZE SOUKROMÝCH PENĚZ

Náklady na dostavbu dálnice vyjdou na deset až dvacet miliard korun. Stát zvažuje, že by její dostavbu hradil ze soukromých zdrojů. Po roce 2020 totiž zřejmě vyschnou evropské dotace, se kterými se počítá při stavbách obchvatů Řevničova, Krušovic i Lubence.


Dobrou zprávou pro řidiče z okresu Louny je, že se rovněž tento týden začal stavět severní obchvat Slaného. Ten zase zrychlí cestu ze Žatecka a Lounska na sever a východ Prahy. Severní obchvat Slaného totiž výrazně zrychlí cestu z Prahy do Chomutova.


Zdroj: Žatecký a lousnký deník

Obsah těchto webových stránek je tvořen informacemi poskytnutými Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, projekčními, konzultačními a stavebními podnikateli a vlastní činností autorů těchto stránek. Veškerá práva majitelů autorských práv jsou vyhrazena. Veškeré informace v podobě fotografií, animací, vizualizací, filmových materiálů a textů uveřejněných na této webové prezentaci jsou povoleny pouze pro domácí použití. Toto omezení vylučuje použití těchto informací k jakékoliv veřejné produkci, televiznímu šíření, výrobě kopií, pronájmu, půjčování, prodeji neoprávněnými osobami apod. Porušování autorského práva je trestným činem, za který může být pachatel potrestán trestem odnětí svobody v trvání až 5 let a peněžitým trestem do výše 5.000.000,- Kč.

Pokud má jakákoliv právnická nebo fyzická osoba zájem o použití těchto informací jiným než povoleným způsobem, je povinna oficiálně zažádat o souhlas majitele autorských práv, tj. ŘSD ČR na e-mailovou adresu posta@rsd.cz
© 2015 Ředitelství silnic a dálnic ČR